W gabinecie pracuję w ujęciu integracyjnym łącząc elementy systemowej terapii rodzin i psychoterapii psychodynamicznej.
Terapia systemowa
Terapia systemowa to jeden z nurtów terapii rodzin, w którym terapeuta zwraca szczególną uwagę na więzi między członkami rodziny, a także na kontekst życia rodziny/pary. Pod pojęciem systemu rozumie się tutaj minimum dwie osoby, które pozostają ze sobą w relacji. Relacje między osobami w systemie są względnie dynamiczne: w pewnym sensie stale się zmieniają, ale w niektórych aspektach przebiegają według powtarzających się wzorców. Zdarza się, iż te wzorce/ schematy związane często z przekazem międzypokoleniowym sprawiają, że bliscy sobie ludzie doświadczają trudności w komunikacji czy wręcz kryzysów i wtedy warto poszukiwać nowych sposobów budowania więzi czy komunikowania się w rodzinie.
Rozumienie systemowe może być obecne także w terapii indywidualnej. Terapeuta systemowy może zwracać uwagę na przekazy i wzorce rodzinne, kontekst życia, aktualne związki/relacje i ich potencjalny wpływ na funkcjonowanie pacjenta (Minuchin, Reiter, Borda, 2018).
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia w ujęciu psychodynamicznym pomaga zrozumieć przyczynę przeżywanych przez pacjenta trudności oraz/lub doświadczanych objawów. Celem pracy w tego rodzaju terapii jest poznanie i głębsze zrozumienie nieświadomie odtwarzanych przez pacjenta wzorców przeżywania i reagowania, które w przeszłości pełniły w jego życiu ważną adaptacyjną funkcję, a aktualnie stanowią przeszkodę w rozwoju, czy w osiągnięciu satysfakcji w różnych obszarach życia (Gabbard, 2011; Godula, 2019). Podczas sesji pacjent wraz z terapeutą analizują i interpretują sposób, w jaki pacjent aktualnie buduje relacje, starając się zrozumieć jak doświadczenia z relacji z osobami znaczącymi z przeszłości wywierają wpływ na obecny sposób nawiązywania i podtrzymywania przez pacjenta więzi z innymi ludźmi (por. Gabbard, 2011).
Najważniejszym czynnikiem leczącym jest akceptująca, budowana w atmosferze wzajemnego szacunku relacja terapeutyczna.
Integracja podejść
Integracja elementów obydwu wyżej wymienionych podejść psychoterapeutycznych pomaga zarówno w pracy z rodziną jak i w indywidualnej pracy z pacjentem w głębszym zrozumieniu przyczyn trudności i w takiej zmianie sposobu przeżywania, myślenia, budowania relacji i reagowania na różnego rodzaju sytuacje, która pozwoli pacjentowi indywidualnemu / rodzinie rozwinąć się i wieść bardziej satysfakcjonujące życie.